Arti ne qytetin Fier.

Kinemaja, , kendi i lojrave,, shëtitorja, parku i gjelbër. Këto janë disa nga termat që i mungojnë përditshmërisë së Fierit.
Ndërsa arti dhe kultura përmbushen nëpërmjet bibliotekës, teatrit, por edhe  galerisë së arteve.Cdokush përzgjedh orën e lirë për të kaluar,  në kafene shëtitje, Mundësi është edhe galeria e arteve vec bibliotekës.
Por c farë ofron një galeri arti në Fier|? A plotëson shijet e qytetarëve?
Përgjegjësi i saj piktori i mirënjohur Pandi  Lena shprehet…
Ekspozita të ndryshme të celura në galeri ftojnë qytetarët të plotësojnë kërkesat shpirtërore. Por sa mundet një artist të pëlqehet  nga artdashësit me punimet e tij./  Grafisti Arben Kolici , autori i ekspozitës së fundit  në këtë galeri e lidh këtë  me mënyrën e  paraqitjes, formën artistike dhe dashurinë për artin..
Sidoqoftë,  një qytet duhet të ofroj  gjithcka që kërkon një qytetar  për të ushqyer jetën  e tij nëpërmjet  kulturës, artit, ekonomisë biznesit, etj. Fieri   ofron disa prej tyre.  Në  aspektin kulturor,  ekziston dhe galeria e arteve,  shtëpia që mbledh artistët  e ngjyrave dhe emocioneve

Show Biz

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Indi:Doktoret i nxjerrin pacientit kallepe ari nga stomaku 

Doktoret ne Indi kane zbuluar 12 kallepe ari ne stomakun e nje 63 vjecari. Tregtari,…

Read more

Pakistan: Qeveria i drejtohet shkretetires per energji elektrike 

Qeveria e pakistanit shpreson qe ta kthej nje vend te shkrete me rere ne nje…

Read more

Angli: Gare me qymyr ne shpine 

Mbajtja e qymyrit ne shpine eshte nje tradite e nderuar ne Gothrop te Anglise.  Keta…

Read more

Gjermani: Posta shperndahet edhe me ane te kanaleve 

Qofte nga ajri ne toke apo ne det, puna e postes eshte ta coj letren…

Read more

Kim Jong Un shfaq foto te feminise 

Turma duartroket per pamjet e pa treguara më parë të Kim Jong Un në Penian,…

Read more

Britani: Rritet numri i personave qe vuajne nga stresi

Britani: Rritet numri i personave qe vuajne nga stresi 

Sipas nje studimi te kryer ne Britani, nje qytetare ne kater vuan nga problemet mendore…

Read more

Pre 1 2 3 Next

Kuriozitete

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Kolumbi: Shtepia prej balte terheq mijera vizitore 

Ne Kolumbi , Oktavio Mendoza ka ndertuar shtepine e tij ekskluzivisht me balte te thare ne diell. Shtepia eshte mbi 500 metra katrore dhe gjendet ne nje fshat malor te kolumbise. Mendoza ka kaluar 14 vjet ne kete shtepi balte. Dhomat e saj dredhojne me njera tjetren. Ajo eshte e pajisur me cdo gje nderkohe qe panelet diellore mundesojne uje te ngrohte per dushin. Per vetem disa dollare shume njerez vizitojne kete shtepi.

Read more

Kine: ndertohen shtepite e para me printer 3D

Kine: ndertohen shtepite e para me printer 3D 

Kina ka ndertuar shtepine e pare me ane te teknologjise 3D. Shtepia eshte prodhuar ne Shangai.   Pa perdorur asnje tulle apo pllake, 10 ndertesa u prodhuan ne Kingpu .  Duke i pare nga larg, ato nuk kane asnje ndryshim nga ndertesat normale, por kur i sheh nga afer ato duken si shtresa keku te bera bashke.  Shtresat jane rreth 3 cm te trasha , dhe pese here me te forta se materialet normale te ndertimit.  Shtresat e ndertimit jane material i perzgjedhur me kujdes duke perfshire rere, cimento dhe fiber xhami.  TE gjitha shtresat jane te lidhura fort me njera…

Read more

Robotet luajne futboll ne Iran

Robotet luajne futboll ne Iran 

Jane ende me te ngadalte se makinat. Por teknologjia robotike po ben hapa te ngadalte dhe te sigurt drejt pushtimit te se ardhmes sone. Disa prej tyre jane Naot, robote 60 cm te larte te ndertuar nga inxhinier dhe programues nga e gjithe bota. Ne Iran, ata jane mbledhur per te luajtur Robokupen, turneun e futbollit per robot. Kete vit kemi skuadra nga japonia, kina, anglia dhe amerika, e shume vende te tjera thote Musa Kani i komitetit te Robokupes ne Teheran. Para ndeshjes Naot programohen per te hyre ne fushe dhe te jene te pavarur ne levizjet e tyre.…

Read more

Bicikleta ashensor e nje amerikani 

Nje amerikan ka dale me nje ide unike duke kthyer nje biciklete te vjeter ne nje ashensor personal. 22 vjecari Ithan Shluser nga shteti i Ajdahos kuptoi se ishte shume e lodhshme te ngjisje nje peme 9 metra te larte cdo dite per te shkuar te shtepia e tij. Keshtu qe ai ktheu bicikleten e tij te vjeter ne nje ashensor. Bicikelta ngjitet ne peme duke u dhene pedaleve.  Per te zbritur eshte me e lehte thote ai. Ithan thjesht le pedalet dhe perdor frenat per te ndaluar apo per te balancuar shpejtesine. Ithanit iu desh vetem nje jave per…

Read more

Sao Paolo po vizatohet nje grafit 4 km i gjate

Sao Paolo po vizatohet nje grafit 4 km i gjate 

Brazili po perjeton nje vigjilje jo te qete te kampionatit boteror per shkak te trazirave sociale te cilat kane shkuar deri atje sa me ane te protestave, brazilianet kane kerkuar anulimin e tij.  Nderkohe neper favelat e varfra policia lufton me kontrabandistet e droges per te vendosur rendin. Mirepo ka edhe lajme te mira. Ne qytetin metropol te Sao Paolos po pikturohet nje grafit gjigant. Ai do te jete kater km i gjate kur te perfundoj ne qershor, dhe do te shoqeroj tifozet dhe turistet deri ne stadiumin e Arena Korinthians, ku do te zhvillohet edhe ndeshja peruruese e kampionatit.…

Read more

Krijohet domatja e zeze

Krijohet domatja e zeze 

Duhet te dime faktin se ka edhe domate te zeza,dhe te bejne mire per shendetin.  Indigo Roz eshte varietet i ri me ngjyre dhe ere te forte  e cila eshte shartuar nga shkencetaret ne SHBA.  Ngjyra mbase nuk eshte shume terheqese por ajo eshte me e shendetshme se domatet e kuqe pasi kane me shume anti oksidante.  Megjithate ato nuk jane me te embla se domatet e kuqe dhe kane me shume shije te athet. Gjate procesit te rritjes keto domate dalin jeshile dhe kur i zene rrezet e diellit ato marrin ngjyre te zeze.

Read more

Japoni: Testohet hekurudha e re e teknologjise Maglev

Japoni: Testohet hekurudha e re e teknologjise Maglev 

Kryeministri i japonise Shenzo Abe ka marr per nje xhiro me tren te shpejte ambasadoren e SHBA ne kete vend Karolin Kenedi.  Ata testuan hekurudhen shume te shpejte magnetike, qe eshte ndertuar me teknologjine Maglev.  Japonia shpreson qe ta shesi kete teknologji edhe ne SHBA. Treni ecen me shpejtesi 505 km ne ore dhe nese vihet ne zbatim ne SHBA nje udhetim nga San Francisko ne Nju Jork do te zgjasi vetem disa ore.  Kostoja e ketij projekti ne SHBA kushton 10 miliard dollare dhe Japonia pret te investoj gjysmen e kesaj shume me ane te bankes kombetare. Treni ka…

Read more

Londer: Thuajse 1 milion dollare per nje garazh

Londer: Thuajse 1 milion dollare per nje garazh 

Nje garazh prane nje zone industriale ne Londer eshte shitur per rreth 1 milion dollare. Ai eshte nje shembull i rritjes se cmimit te pronave te patundshme ne Londer, te shtyra nga investitoret e huaj, te cilet jane ne krye te listes se bleresve ne tregun britanik.  Cmimet ne londer jane rritur me 24 % krahasuar me vitin 2011.  Garazhi ne fjale u shit per 550 mije sterlina ose tre fish i cmimit fillestar.

Read more

Per rumunet bletet jane ilac natyral

Per rumunet bletet jane ilac natyral 

Bletet perbejne nje ndihme te rendesishme per shendetin njerezor. Kete e dine mire ne Rumani ku problemet me frymemarrjen, tretjen, si dhe semundje te tjera si skleroza kurohen me produktet e bletarise.  Dy here ne jave Doina, qe vuan nga skleroza i nenshtrohet nje injektimi me helmin e bleteve.  Deri para nje viti nuk mund te ngrija kembet nga toka per te shkuar ne shtrat. Kembet i ngrija me dore. Tani eci ne kembe dhe nuk bie me, thote ajo. Ne bukuresht nje institute qe merret me bletarine qe prej vitit 1974 tregton me shume se 30 produkte te ardhura…

Read more

Perurohet teleferiku ne lartesine me te madhe ne bote

Perurohet teleferiku ne lartesine me te madhe ne bote 

Ky eshte teleferiku urban ne lartesine me te madhe ne bote. Siper ne metropolin bolivian te andeve , teleferiku ka nisur te transportoj pasagjere ne lartesine 4mije metra mbi nivelin e detit. Disa pasagjere nuk ndjejne te ngopur se shijuari kete projekt transporti.  Teleferiku mberrin ne el Alto per 10 minuta. Prej ketu La Paz duket shume bukur, malet, dritat, bora, thote nje pasagjere. Me nje cmim prej 240 milion dollar- autoritetet shpresojne se keto para do te kursejne shume kohe.

Read more

Pre 1 2 3 4 5 Next