Kartolina - Urimi i harruar.

Në muajin Dhjetor më shumës e kurrë ka  shpërndarje të urimeve mes njërëzve. Dikur ishin kartolinat, simboli i urimit të festave të ndërrimit të viteve. Sepse krishtlindjet ishin të ndaluara nga regjimi komunist.
Ndërsa sot duket se kartolinat janë harruar.  Teknologjia  ka sjellë në skenë sms, emailet, e mjaft mënyra të tjrera për të shprehur  gëzuar festat, njërëzve të dashur,
Të vetmit që mbajnë gjallë nostalgjinë e urimeve me kartolina , duket se janë institutcionet, por edhe nostalgjikët Këtë e pohojnë në  filialin e postës shqiptare në Fier.
POr sa dhe si e kujtojnë kartolinën dhe magjinë e rreshtave të rumit nëpërmjet saj qytetarët?
Fetsta e fund vitit po ofrojnë. Në treg kanë dalë edhe kartolinat e para. Natyrshëm gjithëseksuh ka mënyrën e vet të të uruarit gëzuar festat e dhjetorit. Ndërsa kartolinat  zbukurojnë kujtesën tonë dhe ngjyrat e krishtlindjeve dhe ndërrimit të viteve.

Show Biz

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Toni frigoriferi, garuesi me frigorifer ne shpine 

Ky eshte nje lajm frymezyes qe flet per nje britanik i cili po perpiqet te…

Read more

Gjendet nje tjeter planet i ngjashem me Token 

Gjuetia per jete ne hapsire ka hedhur nje hap me tej. AStronomet thone se kane…

Read more

Diznej feston 50 vjetorin 

Pese parqet e Diznejt neper bote po festojne 50 vjetorin e krijimit. Eshte nje bote…

Read more

Shihet eklipsi i plote i henes

Shihet eklipsi i plote i henes 

Eklipsi i plotë i Hënës është parë në pjesë të Amerikës Veriore dhe Jugore. Hëna…

Read more

Ulet niveli i krenarise britanike

Ulet niveli i krenarise britanike 

Nje vezhgim i kryer se fundmi ne Britanine e Madhe rreth krenarise kombetare ka treguar…

Read more

Indianet e Amerikes kunder administrates Obama

Indianet e Amerikes kunder administrates Obama 

Nje grup amerikanesh autoktone i ka kerkuar bashkesise nderkombetare qe te ngrej padi ndaj qeverise…

Read more

Pre 1 2 3 Next

Kuriozitete

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com

Robotet luajne futboll ne Iran 

Jane ende me te ngadalte se makinat. Por teknologjia robotike po ben hapa te ngadalte dhe te sigurt drejt pushtimit te se ardhmes sone. Disa prej tyre jane Naot, robote 60 cm te larte te ndertuar nga inxhinier dhe programues nga e gjithe bota. Ne Iran, ata jane mbledhur per te luajtur Robokupen, turneun e futbollit per robot. Kete vit kemi skuadra nga japonia, kina, anglia dhe amerika, e shume vende te tjera thote Musa Kani i komitetit te Robokupes ne Teheran. Para ndeshjes Naot programohen per te hyre ne fushe dhe te jene te pavarur ne levizjet e tyre.…

Read more

Bicikleta ashensor e nje amerikani 

Nje amerikan ka dale me nje ide unike duke kthyer nje biciklete te vjeter ne nje ashensor personal. 22 vjecari Ithan Shluser nga shteti i Ajdahos kuptoi se ishte shume e lodhshme te ngjisje nje peme 9 metra te larte cdo dite per te shkuar te shtepia e tij. Keshtu qe ai ktheu bicikleten e tij te vjeter ne nje ashensor. Bicikelta ngjitet ne peme duke u dhene pedaleve.  Per te zbritur eshte me e lehte thote ai. Ithan thjesht le pedalet dhe perdor frenat per te ndaluar apo per te balancuar shpejtesine. Ithanit iu desh vetem nje jave per…

Read more

Sao Paolo po vizatohet nje grafit 4 km i gjate

Sao Paolo po vizatohet nje grafit 4 km i gjate 

Brazili po perjeton nje vigjilje jo te qete te kampionatit boteror per shkak te trazirave sociale te cilat kane shkuar deri atje sa me ane te protestave, brazilianet kane kerkuar anulimin e tij.  Nderkohe neper favelat e varfra policia lufton me kontrabandistet e droges per te vendosur rendin. Mirepo ka edhe lajme te mira. Ne qytetin metropol te Sao Paolos po pikturohet nje grafit gjigant. Ai do te jete kater km i gjate kur te perfundoj ne qershor, dhe do te shoqeroj tifozet dhe turistet deri ne stadiumin e Arena Korinthians, ku do te zhvillohet edhe ndeshja peruruese e kampionatit.…

Read more

Krijohet domatja e zeze

Krijohet domatja e zeze 

Duhet te dime faktin se ka edhe domate te zeza,dhe te bejne mire per shendetin.  Indigo Roz eshte varietet i ri me ngjyre dhe ere te forte  e cila eshte shartuar nga shkencetaret ne SHBA.  Ngjyra mbase nuk eshte shume terheqese por ajo eshte me e shendetshme se domatet e kuqe pasi kane me shume anti oksidante.  Megjithate ato nuk jane me te embla se domatet e kuqe dhe kane me shume shije te athet. Gjate procesit te rritjes keto domate dalin jeshile dhe kur i zene rrezet e diellit ato marrin ngjyre te zeze.

Read more

Japoni: Testohet hekurudha e re e teknologjise Maglev

Japoni: Testohet hekurudha e re e teknologjise Maglev 

Kryeministri i japonise Shenzo Abe ka marr per nje xhiro me tren te shpejte ambasadoren e SHBA ne kete vend Karolin Kenedi.  Ata testuan hekurudhen shume te shpejte magnetike, qe eshte ndertuar me teknologjine Maglev.  Japonia shpreson qe ta shesi kete teknologji edhe ne SHBA. Treni ecen me shpejtesi 505 km ne ore dhe nese vihet ne zbatim ne SHBA nje udhetim nga San Francisko ne Nju Jork do te zgjasi vetem disa ore.  Kostoja e ketij projekti ne SHBA kushton 10 miliard dollare dhe Japonia pret te investoj gjysmen e kesaj shume me ane te bankes kombetare. Treni ka…

Read more

Londer: Thuajse 1 milion dollare per nje garazh

Londer: Thuajse 1 milion dollare per nje garazh 

Nje garazh prane nje zone industriale ne Londer eshte shitur per rreth 1 milion dollare. Ai eshte nje shembull i rritjes se cmimit te pronave te patundshme ne Londer, te shtyra nga investitoret e huaj, te cilet jane ne krye te listes se bleresve ne tregun britanik.  Cmimet ne londer jane rritur me 24 % krahasuar me vitin 2011.  Garazhi ne fjale u shit per 550 mije sterlina ose tre fish i cmimit fillestar.

Read more

Per rumunet bletet jane ilac natyral

Per rumunet bletet jane ilac natyral 

Bletet perbejne nje ndihme te rendesishme per shendetin njerezor. Kete e dine mire ne Rumani ku problemet me frymemarrjen, tretjen, si dhe semundje te tjera si skleroza kurohen me produktet e bletarise.  Dy here ne jave Doina, qe vuan nga skleroza i nenshtrohet nje injektimi me helmin e bleteve.  Deri para nje viti nuk mund te ngrija kembet nga toka per te shkuar ne shtrat. Kembet i ngrija me dore. Tani eci ne kembe dhe nuk bie me, thote ajo. Ne bukuresht nje institute qe merret me bletarine qe prej vitit 1974 tregton me shume se 30 produkte te ardhura…

Read more

Perurohet teleferiku ne lartesine me te madhe ne bote

Perurohet teleferiku ne lartesine me te madhe ne bote 

Ky eshte teleferiku urban ne lartesine me te madhe ne bote. Siper ne metropolin bolivian te andeve , teleferiku ka nisur te transportoj pasagjere ne lartesine 4mije metra mbi nivelin e detit. Disa pasagjere nuk ndjejne te ngopur se shijuari kete projekt transporti.  Teleferiku mberrin ne el Alto per 10 minuta. Prej ketu La Paz duket shume bukur, malet, dritat, bora, thote nje pasagjere. Me nje cmim prej 240 milion dollar- autoritetet shpresojne se keto para do te kursejne shume kohe.

Read more

Tetrisi ne siperfaqe rekord ne Filadelfia

Tetrisi ne siperfaqe rekord ne Filadelfia 

Me qindra adhurues te lojes kompjuterike te Tetrisit u mblodhen te luajn version me mase super te madhe ne Filadelfia. Nje ndertese ne kete qytet u mbush me figura te kesaj loje. Ndertesa 29 kateshe Sira Senter e cila ka me qindra dirta LED ne xhamat e fasades se saj, por mbreme ajo u mbush me figurat gjeometrike.  Kjo nuk eshte hera e pare qe tetris luhet ne ndertesa. Por Tetrisi i luajtur ne Sira Senter mund te hyj ne librin e rekordeve Ginis. Heren e fundit kam luajtur tetris ne nje gejmboi 15 vjet me pare por kjo eshte…

Read more

SHBA: Makinat mund te komunikojne me njera tjetren

SHBA: Makinat mund te komunikojne me njera tjetren 

Automjetet qe mund te komunikojne me njera tjetren dhe qe paralajmerojne drejtuesit e tyre per rreziqet ne trafik, shume shpejte do te jene ne rruget amerikane.  Autoriteti i rregullimit te trafikut rrugor ne SHBA ka miratuar kerkesen qe lejon makinat te komunikojne me njerea tjetren gjate udhetimit.  Ato perdorin nje teknologji qe pritet te uli ndjeshem numrin e aksidenteve rrugore. Ato jane ne gjendje te shmangin aksidente si ne rastin kur ne kryqezim afrohet nje makine tjeter me shpejtesi.  “Teknologjia e komunikimit nga automjeti në automjetet paraqet gjeneratën e re të përmirësimeve në sigurinë e automjeteve, pas risive që tashmë…

Read more

Pre 1 2 3 4 5 Next